درباره حسين پاکدل  
 
 
 
 
 
جمعه 5 تیر 1388
موضوع: روزنوشت
● چند نكته


به عنوان عضوي از اين جامعه‌ و حسبِ تجربه چند نكته به ذهنم رسيده كه از طريق اين پنجره با هموطنانم درميان مي‌گذارم.
در اين شرايط حساس كه گاه زور و احساسات بر عقل و منطق غلبه دارد، ممكن است كساني با سوء استفاده از موقعيتِ به‌وجود آمده دست به اعمالي بزنند كه به هيچ روي با فضاي انتخابات و مسائل بعد از آن و اساساً اخلاق‌ِ عمومي و مبارزاتِ سياسي سازگاري نداشته باشد. مطمئناً هموطنان محترم و مسئولان حفظ امنيت، بيش از پيش هوشيار و مراقب هستند ولي - برمبناي اصل پيش‌گيري بهتر از درمان است - ياد آوري آن خالي از فايده نيست. بديهي است كساني كه به عنوان هوادار، در دوسوي ماجراهاي انتخابات هستند به‌هيچ وجه ذره‌اي موافق بوجود آمدن شرايط ناامني‌ اجتماعي‌ نيستند. آن‌ها هرگز وارد اينگونه وقايع نشده و نخواهند شد. مواردي كه ذكر مي‌شود به معني وجود ناامني و خارج شدن اوضاع از مدار تدبير نيست بلكه تنها هشدار است. و الا كدام عاقلي‌است كه نداند دودِ سياهِ نا امني براي كور كننده‌گي، چشم‌هاي خاصي را گزينش نمي‌كند.

ممكن است نااهلاني پيدا شوند كه بخواهند به صورت گروهي و به‌نام اين و آن با سوء استفاد از شرايط، دست به سرقت و تجاوز به حريم خصوصي افراد بزنند. بدين صورت كه افرداي بي‌ربط با هجوم چندنفره و آني به محل كسب، بانك‌ها، شركت‌ها، منازل و انبارهاي خارج از محدوده يا مناطق‌ِ بي‌دفاع، با ايجاد فضاي ملتهب به مقصود خود نائل شوند. در چنين شرايطي، شهروندان ضمن حفظ خونسردي و كنترل شرايط، بلافاصله خود يا همسايگان با مركز پليس صدوده تماس بگيريد. اين مسئله در خصوص اتومبيل‌هاي تك و يا دوسرنشين در مناطق دور از خيابان‌هاي اصلي هم ممكن است.
ممكن است كساني پيدا شوند كه به‌خاطر مشكلاتِ قبلي و يا تسويه حساب‌هاي شخصي و گروهي بخواهند طرفِ خود را ترسانده از ميدان به‌در كنند و يا با بهانه‌هاي واهي از ديگران اخاذي كنند. اين كار ممكن است با تلفن زدن از باجه‌هاي عمومي، تلفن‌هاي همراهِ سرقتي يا بعضاً مراجعه حضوري و ترساندن شهروندان، جوسازي، انگ زدن و بيان‌ِ شعارهاي تند سياسي همراه باشد. در اين صورت اگر مواجه با چنين وضعي شدند، بدون هراس، پيش از هركار همسايگان و كلانتري محل را در جريان بگذارند.
در اين شرايط ممكن است كس يا كساني با ظاهر مردم فريب ولي نيت‌هاي ناپاك، در وحله اول براي شناسايي، به عنوان پيك، آژانس و يا هرعنوان جعلي ديگر به خانه‌ها مراجعه كنند و پس از جمع‌آوري اطلاعات و فراهم ديدن شراط، با ايجاد رعب، بدون حكم قانوني مبادرت به دستگيري، آدم‌ربايي، آزار، اذيت، زورگيري، سرقت و خداي ناكرده اعمال منافي عفت كنند. اين موارد اغلب در مواقعي ممكن است رخ ‌دهد كه بزرگان خانواده سركار و يا خارج از منزل باشند. به فرزندان و نزديكان‌ِ خود يادآور شويد تا از هويت و مقصودِ افراد مراجعه كننده كاملاً مطمئن نشده‌اند از دادن اطلاعاتِ تكميلي و بازكردن درب خودداري كنند.
بدعتي كه متآسفانه تلوزيون گذاشت، اكنون به تقليد و يا با هدف مقابله، به حد وفور در سايت‌هاي اينترنتي شيوع پيدا كرده است. بدين صورت كه به اشكال متفاوت عكس و مشخصاتِ شخصي و كامل افراد مختلف را در حد گسترده پخش و اعلام مي‌كنند. اين مسئله‌ به شدت امنيّتِ اجتماعي و فردي را به مخاطره مي‌اندازد. رواج اين بدعتِ فوق‌العاده خطرناك يعني اين‌كه، خارج از ضوابط، هر فرد و گروهي، مي‌تواند رأساً دست به‌ اعمال خشونت‌بار در لباس انتقام‌گيري‌ِ كور بزند. بالطبع اين رويه نتيجه‌اي جز ترويج‌ِ بلبشو و بي‌قانوني ندارد. در اين جامعه بسياربسيار شخصيت‌هاي ارزشمند و محترم زندگي مي‌كنند كه يا جزو مديران زحمت‌كش دولتي در رده‌هاي مختلف هستند و يا خدمت‌گذار نهادهاي رسمي كشور و يا اين‌كه به عنوان چهره‌هاي مشهور و سرشناس از اين يا آن كانديدا حمايت كرده يا مي‌كنند. به‌هيچ عنوان نبايد كساني خارج از چهارچوب قانون به‌خود اجازه دهند شرايط دلهره، آزار، اذيت و آسيب‌زدن به ديگران را فراهم آورند. در صورت مشاهده‌ي موارد مشكوك و رفت‌و آمدهاي غيرعادي حتماً به همكاران، همسايگان و پليس صدوده اطلاع دهيد!
بايد دقت داشت كه همسايگان و كسبه‌ي محل همچون اعضاي خانواده ما هستند با سلايق و نگرش‌هاي گوناگون. به‌هيچ عنوان نبايد اطلاعاتِ شخصي آن‌ها را به ديگران داد. طبيعي است افراد ساكن هر محل اطلاعات كم و زيادي نزد مشاغل مختلف مثل درمانگاه، سوپرماركت، آژانس مسكن، مؤسسات كرايه اتومبيل و غيره دارند. امروزه و در اين شرايط حفظ اسرار مردم، با هر نگرشي كه دارند از هركار واجب‌تر است، چون ممكن است يك بي‌احتياطي‌ي از سر غفلت، باعث بوجود آمدن فاجعه شود. اين مهم نزد سازمان‌ها و اداراتي كه با خيل مراجعه كنندگان مواجه‌اند و خصوصي‌ترين اسرار مردم نزدِ بايگاني آن‌هاست، نيز بسيار حائز اهميت است.
بايد توجه داشت حسبِ شرح قانون، تشكيلاتِ نيروي انتظامي كشور بخش‌هاي مختلف با وظايف و كاركردهاي گوناگوني دارد؛ بديهي است حفظ امنيت شهروندان و رسيدگي به جرايم لحظه‌اي تعطيل بردار نيست، حتي در شرايط بحران. لذا اميدوار است هرچه زودتر نيروي انتظامي طي اطلاعيه‌اي مردم را در جريان اينگونه امور و موارد دقيق‌تر كه جزو حرفه‌ و تخصص آن‌هاست و راه‌هاي دقيق مقابله،‌ قرار دهد. اين روزها آحاد مردم بخاطر خدشه‌ي جبران‌ناپذيري كه به اعتمادشان وارد شده و اظهار نظرهاي خشن و به‌دور از منطق‌ِ بعض افراد غيرمسئول ولي مؤثر، در شرايط پردلهره‌اي هستند و نسبت به هرچيز حساس، نبايد زمينه‌هاي بازگشت آرامش، براي عموم دور از ذهن تلقي شود.
از خداي بزرگ مي‌طلبيم به زودي چنان آگاهي فراگير مدني نصيب همه‌ي ما كند كه حسابِ فعاليت‌هاي سياسي، برخورد فردي و گروهي با نظرِ مخالف و رعايت حقوق شهروندي را از هم تفكيك كرده، هركدام را در جاي خود محترم و مجاز شماريم.
قرار نيست امروز روز آخر دنيا باشد، ما ايرانيان انسان‌هايي اجتماعي و با آداب خاص خود هستيم. آحاد مردم بازهم بايد در كنار هم زندگي كنند. خدا كند رفتارها به گونه‌اي با مروت و اخلاق تعريف و همراه شود كه در آينده بتوانيم بدون شرم به روي هم، افراد فاميل، همسايه‌ و اهل محل نگاه كنيم. اصولاً نفس‌ِ برگزاري انتخابات، فراهم كردن بستري است براي زيستِ بهتر، ايمن‌تر و مدني‌تر. جاي تأسف است كه در پاره‌اي از موارد رسانه‌ها به‌جاي ترويج وحدت و مدنيّت، مردم را به شكل ابزاري و بيهوده رو در روي هم قرار داده و مي‌دهند و ناآگاهانه شرايط تولد اين ناهنجاري‌ها را فراهم مي‌كنند.