درباره حسين پاکدل  
 
 
 
 
 
سه شنبه 6 مرداد 1388
موضوع: روزنوشت
● سيف الله هم داد رفت


سيف الله داد پژوهشگر، تهيه کننده، تدوينگر، نويسنده و کارگردان و مدير توانای سينمای ايران به جوار رحمت حق رفت. او پس از مدت های طولانی دست و پنجه نرم کردن با بيماری، صبح امروز به ملکوت اعلا پيوست.
سيف الله داد از سال ها پيش از وقوع انقلاب اسلامی به عنوان چهره شاخص مبارزات دانشجويی در دانشگاه شيراز همپای مردم و انقلاب اسلامی بود. پس از تعطيلی دانشگاهها به مناسبت وقوع انقلاب فرهنگی در ستاد دانشجويان مسلمان دانشگاه شيراز در سازماندهی دانشگاهيان برای ايفای نقش در سازندگی کشور و حضور جبهه های نبرد و دفاع از کشور نقش تعيين کننده داشت. در سالهای آغازين دهه شصت به تهران آمد و فعاليت های سينمايی- تلويزيونی خود را آغاز نمود. مدت ها در مجتمع باغ فردوس به تربيت نيروهای جوان و علاقمند به سينما نقش اساسی داشت. در همان آغاز کار فيلم داستانی "زيرباران" را برای گروه فيلم سريال شبکه اول ساخت. مدتی بعد فيلم موفق " کانی مانگا " را بر مبنای فيلمنامه ای از احمدرضا درويش جلوی دوربين برد. اين پشتوانه ها باعث رشد و بالندگی او شد تا در نهايت زمينه ها برای ساخت اثر ماندگار " بازمانده " شد. در کارنامه درخشان سيف الله داد در مقام تهيه کننده همراه با منوچهر محمدی، آثار درخشانی همچون " از کرخه تا راين" را می توان نام برد.
سيف الله داد پس از حماسه دوم خرداد و آغاز دوران اصلاحات به عنوان معاون سينمايی فعاليت کرد و باعث شکوفايی دوباره سينمای کشور شد. در مجموع سيف الله داد در طور دوران پربار زندگی با عناوين گوناگون به سينما و فرهنگ اين سرزمين خدمت کرد. سال گذشته از مقام و جايگاه او در جشن سينمای ايران که توسط خانه سينما برگزار شد تجليل ويژه بعمل آمد و شخصيت های ممتاز فرهنگی و سينمايی کشور در خصوص نقش سيف الله داد در پيشبرد اهداف سينمای ملی سخن گفتند. ياد و نام اين دوستِ هنرمند، وفادار، بی ادعا و سخت کوش گرامی باد.
مراسم تشييع پيکر پاک او فردا چهارشنبه هفتم مرداد، از ساعت 9 صبح از مقابل ساختمان شماره دو خانه سينما واقع در نبش طالقانی- وصال برگزار خواهد شد.