درباره حسين پاکدل  
 
 
 
 
 
چهارشنبه 29 دی 1389
موضوع: روزنوشت
● تئاتر فجر


گفتگوی تلفنی با خبرنگار روابط عمومی بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را اینجا و اینجا و اینجا و یا در ادامه بخوانید.
البته با این تذکر که بنده هرگز دبیر و یا مدیر جشنواره تئاتر فجر نبوده‌ام بلکه اغلب در شورای سیاست‎گذاری و در کنار مدیران جشنواره در دوره‌های مختلف بوده‌ام.

حسین پاکدل: تئاتر فجر در بخش اندیشه سیاست‌گذاری کند خبرگزاری ایسکانیوز: «حسین پاکدل» نویسنده و کارگردان تئاتر گفت: جشنواره تئاتر فجر آنچنان در بخش نرم‌افزاری تعیین کنندگی ندارد ولی اگر بتواند در بخش اندیشه سیاست‌گذاری کند، آن موقع می‌تواند پیش برنده باشد.

به گزارش گروه فرهنگی هنری باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" پاکدل افزود: در جشنواره تئاتر فجر بضاعت یک سال تئاتر ایران مورد سنجش قرار می‌گیرد و هنرمندان تئاتر نسبت خودشان را با جریان تئاتر که نمود آن در جشنواره است، قیاس می‌کنند.
پاکدل به دولتی بودن تئاتر ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه جریان کلی تئاتر ایران جریانی کاملا دولتی است و نمی‌توان نقش دولت را در پویایی و پژمردگی آن نادیده گرفت، گاهی وقت‌ها جشنواره به یک رشد کیفی بسیار متعالی می‌رسد و گاهی زمان‌ها نیز به ضعف و تب و بیماری دچار می‌شود و امیدواریم جشنواره امسال جشنواره پرباری باشد و بتواند جریان تفکر و اندیشه و هنر را در جامعه ایران نمایندگی کند.
وی درخصوص جایگاه تئاتر ایران در عرصه بین‌المللی توضیح داد: واقعیت این است که بعضی از کارهایی که من در این سال‌ها دیدم، چیزی از آثار نمایشی کشورهای خارجی کم ندارد ضمن آنکه برای گروه‌های تئاتر کشورهای دیگر، همه انواع امکانات فراهم است و اگر همان افراد را در شرایطی که بچه‌های ما کار می‌کنند، قرار داد، نمی‌توانند حتی یک جمله بنویسند؛ اما هنرمند ما در این سال‌ها عادت کرده و خودش را وفق می‌دهد و اثرش را خلق می‌کند.
مدیر سابق تئاتر شهر همچنین درباره تمایل گروه‌های خارجی به حضور در جشنواره تئاتر فجر گفت: تمام این مراودات به سیاست‌های اداره کل نمایش برمی‌گردد و هر دوره هم سیاست‌ها و اقتضائات خاص خود را دارد.
وی افزود: جشنواره‌ها خارج از شریط سیاسی و اجتماعی ما نیستند و به هر صورت تحریم‌ها بر روی جریان تئاتر، سفرها، مهمان‌های خارجی و بسیاری مسائل دیگر تاثیر می‌گذارد و این مبادلات را گاهی کم می‌کند و گاهی گسترش می‌دهد. به هر صورت وقتی ما با مقتضیات خودمان نگاه می‌کنیم، شرایط بدی نیست و نمی‌توانیم بگوییم مطلقا خوب نیست.
پاکدل که دبیری جشنواره تئاتر فجر را نیز در کارنامه دارد، با اشاره به اینکه بین المللی شدن جشنواره و نیز چاپ کتاب و کاتالوگ جشنواره در دوره مدیریت وی جریان پیدا کرد، گفت: پیشنهادهای بسیار برای بهتر برگزار شدن جشنواره دارم که گاه به دوستانی که در مصدر کار هستند می‌گویم، اما گاهی می‌شنوند، گاه خوششان نمی‌آید و گاه می‌گویند این ایده‌ها خوب است اما نمی‌توان پیاده‌اش کرد.
وی تاکید کرد: ایده‌های زیادی درباره شیوه اجرایی، سیاست‌های جذبی و حمایتی، بخش‌بندی‌های جشنواره و برنامه‌ریزی‌هایی برای برگزاری یک جشنواره پربار و حرفه‌ای دارم که باید در یک نشست تخصصی مطرح و با مدیران در میان گذاشته شود.
پاکدل همچنین گفت: جشنواره تئاتر فجر آنچنان در بخش نرم‌افزاری تعیین کنندگی ندارد ولی اگر بتواند در بخش اندیشگی سیاست‌گذاری کند، آن موقع می‌تواند پیش برنده باشد و گرنه اینکه فراخوان بدهد، عده‌ای پیشنهاد بدهند و در نهایت کارها انتخاب شود، به این معنی نیست که ما باعث زایش اندیشگی شدیم بلکه زمانی می‌توانیم باعث ارتقای هنر و زایش اندیشگی شویم که با بودجه‌ای که در اختیار ماست، برخی کارهای فاخر را سفارش بدهیم.
وی ادامه داد: برای اینکه کیفیت آثار بالا برود، مرکز پیش قدم نیست و ابتکار عمل دست او نیست در صورتی که مثلا جشنواره می‌تواند اعلام کند در سال 92 رویکرد خاصی برای برخی آثار وجود دارد و برای رسیدن به این مقصود به ده نویسنده سفارش متن بدهد، قراردادهایی ببندد تا تولید متن کند و بعد کارگردان‌هایی را مامور کند تا این متون را تولید کنند. این یعنی ابتکار عمل و تولید کردن اندیشگی.
دبیر سابق جشنواره تئاتر فجر معتقد است چون مدیریت‌ها مستعجل هستند، قدرت برنامه‌ریزی طولانی مدت ندارند و نگاه هم ملی نیست بلکه نگاه روز و مقطعی است و این فقط در حوزه تئاتر نیست بلکه در همه حوزه‌ها وجود دارد و فعلا نمی‌توان کاری کرد.