درباره حسين پاکدل  
 
 
 
 
 
دوشنبه 13 تیر 1390
موضوع: روزنوشت
● گربه‌ها


به حسب وظيفه رسميت جلسه را اعلام مي‌كنم. به سمينار هم‌انديشي‌ي بررسي مشكلات گربه‌‌سانان اهلي خوش آمديد. از اين‌كه دوستان محبت كرده بنده را به عنوان رئيس جلسه انتخاب كردند سپاسگزارم. البته من زياد صحبت نمي‌كنم تا نمايندگان محترم گونه‌هاي مختلف گربه‌ها اعم از خانگي، سرگردان، كشتارگاهي، بياباني، حاشيه‌نشين، آشغال‌گرد، نمايشي و دست‌آموز و گربه‌هاي آزمايشگاهي بتوانند مسائل مبتلابه جمع خود را مطرح كنند. حقيقت اين است كه نوع ما پس از پشت سرگذاشتن چهل و اندي هزار سال عمر دراز اينك در سرآغاز جهشي بزرگ از گونه‌ي گوشتخوار به گياه‌خوار و به تعبير يكي از شركت‌كنندگان همه‌چيز‌خوار است.

متأسفانه مسئولين جامعه‌ي انساني- كه ما به عنوان گونه‌اي از گربه‌سانان‌ِ بي‌آزار تاكنون در كنار آن‌ها زيست مي‌كرديم- با تصميات هر روزه‌اي كه براي خود مي‌گيرند بر سرنوشت ما نيز تأثير دارند. اين تأثيرات به حدي‌است كه گونه‌‌هاي ما با تمام تنوعي كه دارند احساس خطر كرده و اين همايش زير زميني را تشكيل دادند. ‌آن‌ها وقتي به هم‌نوع خودشان رحم نمي‌كنند به طريق اولي حقي براي ما گربه‌ها قائل نيستند. بنده فقط به دو سه مورد از اتفاقات مؤثر در حيات جانوري جامعه‌ي آسيب‌پذيرِ خودمان اشاره مي‌كنم، باشد تا با بهره‌گيري از نتايج و تصميمات اين همايش، حقوق حقه‌ي ما حداقل توسط خودمان به رسميت شناخته شود تا بتوانيم تداوم حياتِ گربه‌اي خود را تضمين كنيم.
دوستان بايد توجه داشته باشند، ما تنها موجوداتي هستيم كه از هيچ گونه حمايت قانوني و فراقانوني برخوردار نيستيم و اين كه در اين سرزمين تنها جانوراني هستيم كه فعلاً بود و نبودمان به چشم نمي‌آيد؛ به همين خاطر در اين شرايط بحراني امكان گردهمايي زيرزميني داريم؛ پس لازم است بيش از پيش به فكر خود باشيم والا با اين سرعتي كه اوضاع پيش مي‌رود دير يا زود انسان‌ها سراغ ما نيز خواهند آمد و معلوم نيست به ضرورت نيازشان به كجاها وصلمان كنند.
توجه داشته‌ باشيد كه با گسترش آپارتمان نشيني‌ي انسان‌ها، ديگر حيات شهري آن‌چنان محل بي‌دغدغه‌اي براي زيست ما نيست. انسان‌هايي كه سابقاً گوشه‌ي عنايتي به بعضي از ماها داشتند به واسطه‌ي نسل‌كشي‌ي موش‌هاي خانگي، انباري و خياباني، با اين تغيير شيوه‌ي ‌زندگي به مرور نيازشان به ما مرتفع شده و با بهره‌گيري از ساير روش‌هاي مقابله با موجودات موذي، طبعاً شكل سنتي‌ي مقابله با موش و سوسك و غيره را تغيير داده‌اند؛ پس اين موجودات دوپا هم ديگر هيچ حساسيتي نسبت به سرنوشت ما ندارند.
از آن‌جا كه اخيرآً هرگونه نگهداري و بهره‌برداري از سگ اين دشمن ديرينه و غريزي ما رو به انقراض است بيم آن مي‌رود در يك فراق‌بالي كاذب و عوامانه، ازدياد نسل ما جهشي انفجاري پيدا كند و اين مسئله هم خودمان را به جان هم‌ديگر اندازد و هم طمع‌كاران‌ِ دوپا را به فكر بهره‌برداري صنعتي از گوشت ما در فراورده‌هاي پروتئيني كند. همين‌جا بايد اشاره كنم با توجه به گراني سرسام‌آور گوشت و مراقبت بيش از اندازه از آشغال گوشت‌ها و اين كه مدتي‌است هيچ قصابي ذره‌اي پس‌ماند ندارد، و از همه مهم‌تر اين كه موش‌ها كه ديرزماني منبع اصلي رزق و رزي ما بودند از بيم اندوخته‌هايشان با جوامع انساني ساخت و پاخت كرده و به مرتبه‌اي از رشد و درندگي رسيده‌اند كه ديگر هيچ گربه‌اي را جرأت شكار آن‌ها نيست، لذا لازم است نسبت به تغيير چرخه‌ي خوراك خودمان از گوشت‌خواري به گياه‌خواري تصميم عاجل بگيريم. با عنايت به همين مسئله و مشاهده‌ي وضع اسف بار اقتصادي انسان‌ها بعيد نيست به زودي خواسته‌ و ناخواسته مكروهيت خوردن گوشت ما رنگ ببازد و همچون سال‌هاي ماضي كه به دفعات انسان‌ها در اثر قحطي به شكل گسترده حسابي خدمت اجداد ما رسيدند دوباره اين واقعه به شكل هول‌انگيز‌تري تكرار شده و اين بار منتج به انقراض ما گربه‌سانان اهلي شود. مطمئن باشيد اين اتفاق دير يا زود مي‌افتد و متأسفانه انسان‌هاي بي‌رحم از مساعدت بعضي گربه‌هاي خودفروخته‌ي تغيير ماهيت داده بهره خواهند برد. ما در وحله‌ي اول بايد تكليف خودمان را با موجودات به‌ظاهر گربه‌اي كه براي چند روز حيات بيشتر هم‌نوعان خود را گربه فروشي مي‌كنند روشن كنيم. بنده را ببخشيد مسدع شدم.