درباره حسين پاکدل  
 
 
 
 
 
سه شنبه 11 مرداد 1390
موضوع: روزنوشت
● گرگ‌ها


روزگاری باید با هزار جهد و تلاش کسب خبر می‌کردی؛ حالا دیگر خبر به اقسام حالات، از هر روزنی به زور هم شده خودش را به تو تحمیل می‌کند. شاید شما هم آن چند لحظه فیلم قابل تأملی که یک معلم نادان در جمع، دو دانش‌آموز را وادار به سیلی زدن به صورتِ هم‌دیگر می‌کند را در دنیای مجازی، ماهواره یا حداقل بر صفحه‌ی تلفن همراه این و آن دیده‌اید. چندی قبل هم مشابه همین فیلم فراگیر شده بود که سه نادان برای گذران وقت و از سر تفریح در یک مکان مقدس به نوبت به گونه‌ی هم سیلی می‌زدند. و یا فیلم‌ها و داستان‌هایی از این دست که رواج خشونت، زور گیری، تجاوز، اعتیاد و سرقت و هزاران ناهنجاری دیگر را نشان می‌دهد. به نظر این قطعاتِ کوتاه شکار و ثبت شده و هزاران اتفاق نادر و حیرت‌آور ریز و درشتِ پیرامونی که هرگز در جایی ثبت نمی‌شوند، وضع سیاسی اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، اخلاقی و اساساً تمامیتِ استراتژی مدیریتِ کوتوله‌های کج‌فهم را نمایندگی می‌کند و به خوبی می‌نمایاند که با سرعتی حیرت‌آور از چه موجودات سابقاً آرام و مهربانی به چه هیولاهای غیرقابل درکی در حال استحاله شدنیم و خود خبر نداریم یا حداقل می‌شنویم و می‌بینیم و به سادگی از کنارش عبور می‌کنیم. ترویج خشونت، دروغ‌گویی، عوام‌فریبی، بی‌اخلاقی و زیاده‌خواهی دیگر حد و مرز و قاعده‌ای نمی‌شناسد و با تأسف غالباً توسط بوق بدستان نه تنها تقبیح که تقدیس هم می‌شود. همین است که گفته‌اند وقتی خردمندان قوم قوانین خرد را پاس نمی‌دارند؛ بی‌خردان هارِ هنجار‌شکن نه تنها از عقوبت پس دادن طفره می‌روند که توقع پاداش نیز دارند و به زور هم شده می‌گیرند.
برای گرگ شدن لازم به پنجه‌های تیز و دندان‌های برنده نیست؛ کافی است خصوصیت‌های گرگ در وجود هر بنی بشری جا خوش کند. حالا اگر این حالات به صورت جمعی پدیدار شود قدرت تکثیر و واگیری گسترده‌تری دارد. آیا نسل ما ده یا بیست و سی سال پیش این حجم خشونت و بی‌رحمی عریان را در پیرامون خود تصور می‌کرد؟
زمانی که یونسکو گرگدن‌ها را نوشت چه نشانه‌هایی در پیرامون خود دیده بود که آن شاهکار را برای علاج‌اش خلق کرد؟ آیا نمایشنامه‌نویس با هوش و دردمندی نیست تا با نگاهی گذرا به وضع موجود- که تعدادی بی‌خرد برایمان ساخته‌اند - قصه‌ی آرام آرام تبدیل شدنمان به گرگ‌ها را بنویسد تا قدری بر حال و احوال خود تأمل کنیم؟...