درباره حسين پاکدل  
 
 
 
 
 
دوشنبه 10 بهمن 1390
موضوع: روزنوشت
● عشق و دیگر هیچ


گزارش خبرگزاری ایسنا از تمرین نمایش "عشق و عالیجناب" را اینجا بخوانید.
حسين پاكدل با همراهي گروه بازيگرانش، اين روزها مشغول آخرين تمرين‌هاي نمايش «عشق و عاليجناب» است كه قرار است در جشنواره‌ي تئاتر فجر به صحنه برود.

1 (75).JPG

خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، از يك روز تمرين اين نمايش گزارش مي‌دهد.

سفره عقد، آينه و دو شمعدان و جمعيتي از دوستان و بستگان اما اينها كابوس مراسم عقد است با عروس و دامادي كه ديگر پير شده‌اند و در چهره‌هايشان رد پاي سال‌ها نقش بسته است.
نمايش جديد حسين پاكدل، داستاني عاشقانه و سياسي دارد، جايي كه عشق و سياست به هم مي‌آميزند و راه را بر مردان عاشق سياست پيشه دشوار مي‌كنند.
زوج عاشقي را مي‌بينيم از جواني تا پيري، هر چند در اين نمايش زمان‌ها به هم مي‌آميزد، بابك حميديان و ستاره اسكندري، جواني اين زوج را بازي مي‌كنند و سيامك صفري و سهيلا رضوي، پيري آن‌ها را.
در كنار بازيگران حرفه‌اي تئاتر و نام‌هايي همچون محسن حسيني، رحيم نوروزي، ايوب آقاخاني، طوفان‌ مهرداديان و... چهره‌هاي جوان‌تر هم ديده مي‌شوند، چهره‌هايي كه اغلب جزو دانشجويان و هنرجويان تئاتر هستند.
اين گروه در يكي از تمرين‌هايشان ميزبان هنرمنداني چون احمدرضا درويش، مجيد جوزاني، نيما دهقان و سيامک احصايي... بودند.

1 (65).JPG

خانه اين زوج جوان نه خيلي بزرگ است و نه خيلي كوچك، خانه‌اي است جمع و جور با يك عالم علف‌هاي هرز و دو درخت كه بچه‌هاي اين زوج‌اند؛ بيژن و منيژه.
منوچهر شجاع طراح صحنه‌اي است كه خانه اين زوج را مي‌سازد، خانه‌اي كه روزي صداي صدها گنجشك در لابه‌لاي شاخه‌هاي درختانش گم مي‌شد و پيدا اما سال‌هاست كه ديگر نه صداي گنجشكي است و نه نشاني از آن عشق قديمي...
منوچهر شجاع كه اين صحنه را طراحي مي‌كند، مي‌داند اين نمايش قرار است در جشنواره تئاتر فجر ميهمان تالار اصلي تئاتر شهر باشد اما او هم مانند ديگر عوامل اين نمايش اميدوار است با كوشش مديران تئاتر زودتر مكان اجراي عمومي نمايش هم مشخص شود.
حسين پاكدل به دعوت حسين پارسايي مدير پيشين بنياد فرهنگي هنري رودكي، نمايش«عشق و عاليجناب» را براي اجرا در تالار وحدت توليد كرد.
قرار بود اين نمايش ابتدا در جشنواره تئاتر فجر اجرا شود و پس از آن به مدت 45 شب ميهمان تالار وحدت باشد تا اين تالار در آخرين روزهاي فعاليتش در سال 90 ميزبان نمايشي از حسين پاكدل باشد اما در فاصله آماده‌سازي اين نمايش، مدير بنياد رودكي تغيير كرد و مثل هميشه تغيير مديريتها گاه به تغييراتي در برنامه گروه‌ها منجر مي‌شود.
چندي پيش اعلام شد نمايش در تالار اصلي تئاترشهر اجرا خواهد شد و حالا با اينكه اجراي جشنواره اين نمايش در تالار اصلي قطعي شده اما هنوز مديران تئاتري تكليف سالن اجراي عمومي اين نمايش را كه عوامل‌ دست‌اندركار آن هم پر تعداد هستند، مشخص نكرده‌اند.
با اين حال پاكدل و گروه اجرايي نمايشش اميدوارند با همراهي و تلاش مسوولان، هر چه زودتر بتوانند پاسخگوي آن دسته از تماشاگراني باشند كه علاقه‌مندند جديدترين نمايش اين گروه را ببينند.
بنا بر اين گزارش، با وجود اين شرايط،گروه اجرايي آخرين مراحل آماده‌سازي را پشت‌سر مي‌گذارند تا اين نمايش را كه جزو معدود كارهايي است كه به انقلاب پرداخته و درباره كودتاي آمريكاييان در ايران است براي شركت در جشنواره تئاتر فجر كه بزرگداشت انقلاب اسلامي است، آماده كنند.
حسين پاكدل براي ميهمانانش احمدرضا درويش،مجيد جوزاني،نيما دهقان و سيامک احصايي ويژگي‌هاي صحنه را توضيح مي‌دهد.
او مي‌كوشد با توضيحاتي كافي، فضاي نمايش را در ذهن دوستانش ايجاد كند تا بقول خودش آنها نيز بتوانند به او نظرات مشورتي بدهند.

1 (24).JPG

عشق و عاليجناب» هم مانند نمايش قبلي او «حضرت والا» داستاني پر كشش دارد، داستاني كه مخاطب را مي‌برد به سال‌هاي دور، سال‌هايي كه عشق‌ها رنگ ديگري داشت؛ همه چيز اصيل‌تر بود، معنوي‌تر بود و مردم حتي در سياست هم وفادارتر بودند تا آنجا كه اگر بر حسب شرايط، خيانتي مي‌كردند همواره خاطره اين خيانت همراهشان بود و سوهان روحشان...
نور وهم‌آور است، موسيقي وهم‌آلود است و آنچه ديدني است، كابوس‌هاي مردي است كه در بازي ميان عشق و سياست، عشقش را انتخاب كرده اما رهايي ندارد از اين كابوس كه كابوس خيانت است و همين كابوس كه زندگي او را تباه مي‌كند، زندگي او و عشقش را ...
گروه پر تعداد بازيگران اين نمايش اميدوراند زودتر تكليف اجراي كارشان معلوم شود؛ نمايشي كه در همان ساعات آغازين پيش فروش بليت‌هاي جشنواره تئاتر فجر، بليت‌هايش تمام شد.
و حسين پاكدل اميدوار است پاسخ روشني براي گروهي داشته باشد كه از آبان ماه بي‌وقفه اين نمايش دشوار را تمرين مي‌كنند؛ گروهي كه دوست دارند نتيجه تلاش‌هايشان را در رويارويي با تماشاگر ببينند تا خستگي چند ماهه‌شان پاسخي در خور بگيرد.

1 (11).JPG

به گزارش ايسنا، در «عشق و عاليجناب» بازيگراني چون سيامك صفري، سهيلا رضوي، ستاره اسکندري، بابك حميديان، ايوب آقاخاني، رحيم نوروزي، محسن حسيني، امير رضا وزيري، طوفان مهرداديان، معصومه قاسمي‌پور،مرتضي آقاحسيني، هومن خدادوست، در كنار بازيگراني ديگر همچون ابراهيم عزيزي، امين ميري، پرهام دلدار ، بهنام قرباني، جواد پولادي، سينا خان اميدي، رضا جعفري، محمد مهدي محمدي، شهاب عباسيان، مجيد نوروزي، فاضل محمدي، مهدي مصباحي، مهدي علي نژاد، بابک کريمي، عباس کربلايي، فرزاد سراج، ايمان آخوندي، علي هرمزيان، ابوالفضل احمدي، اشکان قلي پور، ستاره توريان، نعيمه دوستي، غزال مجتهدي، دينا محمدي، سيما صادقي، شادي عقيلي، شادي اسلامي، شهرزاد بهشتيان، جيران باريکاني، سارا داروفروش، ميترا عباسي، الهه برادران، مهلا عرب فريدي، فرزانه صادقي، ريحانه عسگري و...به ايفاي نقش مي‌پردازند.
داستان نمايش«عشق و عاليجناب» داستاني عاشقانه در بستري سياسي اجتماعي است و در زمان معاصر مي‌گذرد. تمرينات اين نمايش از پانزدهم آبان ماه سال جاري آغاز شده و همه روزه بي وقفه در سالن تمرين تالار وحدت ادامه دارد.

1 (35).JPG

در اين اثر نمايشي عاطفه رضوي به عنوان مجري طرح ومدير پروژه، منوچهر شجاع به عنوان طراح صحنه، گلناز گلشن به عنوان طراح لباس،عبدالله اسكندري به عنوان طراح گريم،پاكدل را همراهي مي‌كنند.
همچنين طراحي صداي اين نمايش را ايرج شهزادي، ساخت موسيقي را ابراهيم اثباتي و طراحي پوستر و بروشور را ابراهيم حقيقي بر عهده دارند.
طراحي حرکات را محسن حسيني انجام مي‌دهد و عكاس نمايش اختر تاجيك است.
عوامل ديگر نيز به شرح زير هستند: منشي صحنه: آزاده رضوي نيا، تصويربردار پشت صحنه: سبا پاکدل،دستياران كارگردان: نورالدين حيدري ماهر و هومن خدادوست،مدير صحنه: جواد پولادي، ايمان آخوندي، احسان اسدي.
نويسنده و كارگردان: حسين پاكدل.

1 (25).JPG

حسين پاکدل پيش از اين نمايش‌هاي «سمفوني درد» و «رقص زمين» را در تئاتر شهر به صحنه برده و تعدادي متن از جمله «پروانه‌هاي آسيايي»، «نوزاد يخبندان»، «سياه و سفيد» و... را براي ديگر کارگردانان نوشته است.
او نويسندگي و تهيه‌کنندگي چند سريال تلوزيوني در سال‌هاي گذشته از جمله «قصه‌هاي شب سيما»، «اينجا ايران است»، «شليک نهايي»، «همسايه‌ها»، «سفر سبز» و... و نويسندگي کارگرداني تعدادي نمايش راديويي را نيز در کارنامه خود دارد.
سال قبل نمايش «حضرت والا» به نويسندگي و کارگرداني او به مدت 60 شب در سالن شماره يک مجموعه تماشاخانه ايرانشهر به صحنه رفت که با استقبال روبرو شد و در جشنواره سال قبل در پنج رشته کانديد و سپس برنده جايزه بهترين بازيگر زن (عاطفه رضوي) و بهترين کارگرداني شد.