درباره حسين پاکدل  
 
 
 
 
 
دوشنبه 1 اسفند 1390
موضوع: روزنوشت
● اجرای عمومی نمایش "عشق و عالیجناب"


گفتگو با خبرنگار سایت ایران تئاتر را اینجا، در بانی فیلم یا در ادامه در ادامه بخوانید.

حسین پاکدل: در حال مذاکره با رئیس مجموعه تئاتر شهر برای اجرای نمایش”عشق و عالیجناب” هستم
"حسین پاکدل"گفت: در حال مذاکره با سید صادق موسوی رئیس مجموعه تئاتر شهر برای اجرای عمومی نمایش "عشق و عالیجناب" هستم و امیدوارم عاقبتِ این کار پر زحمت به فرجامی بایسته ختم شود.
نویسنده و کارگردان نمایش "عشق و عالیجناب" در گفت‌وگو با سایت ایران تئاتر با اشاره به اجرای عمومی نمایش "عشق و عالیجناب" که پیش از این قرار بود در تالار وحدت باشد، گفت: با دعوت مکرر و سفارش اکید مدیر بنیاد رودکی نمایش "عشق و عالیجناب" پس از اخذ مجوزهای لازم تولید شد، اما با تغییر مدیریت بنیاد رودکی وضعیت اجرا دچار ابهام شد. لذا برای سامان دادن به کار و عاقبت نمایش با تمامی مدیران تصمیم‌گیر در عرصه‌ هنرهای نمایشی به دفعات طرح موضوع شد.
وی ادامه داد: این در شرایطی بود که همه‌ این مدیران به خصوص دبیر جشنواره تئاتر فجر و رئیس مجموعه تئاتر شهر از همان ابتدا در جریان تولید این نمایش به سفارش بنیاد رودکی بودند. لذا در نهایت با توافق مدیر محترم مجموعه تئاتر شهر، شورای انتخاب آثار تئاتر شهر و دبیر جشنواره قرار بر این شد در دو روز پایانی جشنواره‌ سی‌ام نمایش "عشق و عالیجناب" در تالار اصلی اجرا شود و سپس پس از جشنواره به اجرای عموم درآید، بر همین مبنا مدیر محترم تئاتر شهر در مصاحبه با رسانه‌ها این مورد را اعلام کردند. ولی در حال حاضر اجرای نمایش مشروطه بانو اثر حسین کیانی در تالار اصلی روی صحنه است.
پاکدل با اشاره به اینکه رحمت امینی بر اساس قول اخلاقی و وظیفه‌ حرفه‌ا‌ی قبل از اجرا در جشنواره به او قول پیگیری اجرای عمومی نمایش را داده است، عنوان کرد: حتی در آخرین صحبت بعد از جشنواره قرار شد همراه با ما برای اجرای این اثر در تئاتر شهر بعد از پایان نمایش "مشروطه بانو" تلاش کنند. بنده هم با شورای انتخاب آثار تئاتر شهر و جناب موسوی رئیس تئاتر شهر در حال مذاکره هستم و امیدوارم عاقبتِ این کار پر زحمت و بزرگ به فرجامی بایسته ختم شود.
کارگردان نمایش "حضرت والا" با اشاره به اجرای این اثر بعد از نمایش "مشروطه بانو" تصریح کرد: هم بر مبنای قول و قراری که با مدیران تئاتر شهر و جشنواره گذاشته‌ایم و هم به دلیل این که هیچ برنامه‌ای در جدول تئاتر شهر وجود ندارد، اساساً بر مبنای همین قول‌ها بود که ما قبول کردیم در جشنواره دو اجرای آبرومند و بی‌حاشیه داشته باشیم؛ با این حال امیدوارم پس از مذاکرات نهایی با رئیس مجموعه تئاتر شهر این اثر در تالار اصلی به اجرای عموم برسد.
پاکدل در ادامه در خصوص احتمال اجرا نشدن نمایش "عشق و عالیجناب" تاکید کرد: قطعاً این نمایش اجرا خواهد شد. با همان عواملی که بدون دریافت دستمزد برای تولیدش سه‌ماه و نیم و بعضی بسیار بیشتر زحمات طاقت فرسایی کشیدند. شک نکنید. چرا اجرا نشود؟ نمایشی که از تمامی چهارچوب‌های قانونی و نظارتی عبور کرده و مجوزهای لازم را گرفته و دو اجرای بی‌نظیر و پرمخاطب در جشنواره داشته، در سه مورد نامزد دریافت جایزه شده و از کارگردانی آن تقدیر به عمل آمده، مطمئناً باید اجرا شود.
وی در پایان سخنان خود با اشاره به این امر که این موارد و مشکلاتِ پیش پا افتاده که با تغییر مدیریت‌ها پیش می‌آید گذراست و تجربه نشان داده آنچه باقی می‌ماند آن اثر هنری است که بر صحنه می‌درخشد، افزود: بنده خود را موظف می‌دانم تا انتها پای کار شرافتمندانه‌ دوستان و همکارانم در این پروژه بأیستم و از حقوق آنها دفاع کنم. اطمینان دارم معاونت محترم هنری هم حسب وظیفه به سادگی از کنار این موضوع عبور نخواهند کرد.
گفتنی است پاکدل، نمایش نامه "عشق و عالیجناب" را بر اساس داستان بلند دکتر نون ... اثر شهرام رحیمیان نوشته و این نمایش در دور روز پایانی سی امین جشنواره تئاتر فجر در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفت.
سیامک صفری، سهیلا رضوی، بابک حمیدیان، ستاره اسکندری، رحیم نوروزی، محسن حسینی، ایوب آقاخانی، معصومه قاسمی‌پور، مرتضی آقاحسینی و طوفان مهردادیان از جمله بازیگران این اثر نمایشی هستند.