درباره حسين پاکدل  
 
 
 
 
 
جمعه 5 اسفند 1390
موضوع: روزنوشت
● توضيح بر توضيح روابط عمومي‌ تئاتر شهر


1 (86).JPG

توضیح روابط عمومی تئاتر شهر:
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فرهنگ و هنر - تئاتر
روابط عمومي مجموعه تئاترشهر در پي سخنان حسين پاكدل نويسنده و كارگردان نمايش «عشق و عاليجناب» كه روز گذشته 3 اسفند ماه بر خروجي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، قرار گرفت، توضيحاتي را منتشر كرد.
در اين جوابيه كه نسخه‌اي از آن به ايسنا ارسال شده، آمده است:
با سلام
احتراما پيرو درج گفت‌وگوي هنرمند ارجمند جناب آقاي حسين پاکدل با عنوان «عشق و عاليجناب پاکدل در سالن اصلي به صحنه مي‌رود» به اطلاع مي‌رساند براساس تقاضاي مجدد ايشان در تاريخ 26 بهمن ماه 90 مبني بر اجراي نمايش مذکور در تالار اصلي، اين درخواست به اداره کل هنرهاي نمايشي ارسال خواهد شد و در صورت اخذ مجوز اجراي عمومي، مجموعه تئاتر شهر پذيراي اين اثر خواهد بود.
بديهي است گفت‌و‌گوي رييس مجموعه تئاتر شهر با جناب آقاي پاکدل پيرو درخواست ايشان و مذاکره درباره زمان اجراي احتمالي نمايش «عشق وعاليجناب» بوده و همانگونه که پيش‌تر اشاره شد اجراي عمومي اين اثر منوط به اخذ مجوزهاي لازم از شوراي نظارت و ارزشيابي بر نمايش و توافق با شوراي حمايت خواهد بود.

jalaseh.JPG

توضيح بر توضيح روابط عمومي‌ تئاتر شهر
پس از انتشار توضيح روابط عمومي تئاتر شهر ابداً متوجه نشدم چه نكته‌ي مبهم يا خلاف واقعي در سخن و خبر اعلام شده از جانب بنده در خصوص اجراي عمومي نمايش "عشق و عاليجناب" وجود داشته كه نياز به اين توضيح بديهي از جانب آن روابط عمومي محترم بوده است.
طبق مقررات و راهكار عملي كه به دفعات معاون محترم هنري بيان فرموده‌اند هر كارگردان متقاضي اجرا در تئاتر شهر، درخواست خود را به مجموعه مي‌دهد. شوراي انتخاب آثار با حضور رئيس تئاتر شهر تشكيل جلسه داده اين درخواست را بررسي و اعلام نظر مي‌كنند. همزمان با اعلام جدول برنامه‌ها روال كاري طي مي‌شود. پس از تصويب متن، عوامل انتخاب، تمرين و آماده سازي شده و سپس نزديك اجرا نمايندگان شوراي نظارت و ارزشيابي اثر آماده را مورد بازبيني قرار مي‌دهند، لازم باشد تذكراتي داده اصلاحاتي صورت مي‌گيرد، لازم نباشد مجوز صادر و اثر به صحنه مي‌رود. در همين راستا به شكل موازي شوراي حمايت در خصوص ميزان حمايت مالي از اثر بحث كرده نتيجه را به كارگردان اعلام و سپس نسبت به عقد قرارداد اقدام مي‌شود.
حالا بحث در خصوص نمايش "عشق و عاليجناب" است كه مجوز متن دريافت داشته، اجراي بازبيني آن براي جشنواره به‌اتفاق آرا مورد قبول شوراي انتخاب و شوراي نظارت بر نمايش مركز واقع شده و دو اجراي كامل و موفق در جشنواره تئاتر فجر داشته است، در سه مورد كانديد و از كارگرداني‌ آن تقدير به عمل آمده و طبعاً حالا قرار است به اجراي عمومي درآيد.
حسب توافق قبلي و اعلام مدير محترم مجموعه پيش از جشنواره به خبرگزاري‌ها كه اين نمايش بلافاصله بعد از جشنواره اجراي عمومي خود را در تئاتر شهر آغاز مي‌كند گروه اجرايي برنامه‌ريزي خود را بر اين مبنا ترتيب داد. ولي چند روز بعد اعلام شد به دليل ناتمام ماندن تعداد شصت اجراي مشروطه‌بانو به كارگرداني حسين كياني، قرار است بعد از اتمام آن اجراي عشق و عاليجناب شروع شود. لذا پس از جشنواره دوباره درخواست داده شد. در جلسه‌ي سه‌شنبه دوم اسفندماهِ شوراي انتخاب آثار تئاتر شهر با حضور رئيس مجموعه تصميم قطعي مبني بر اجراي اين نمايش در فروردين‌ماه در تئاتر شهر اتخاذ مي‌شود. از داخل جلسه و در حضور اعضاي محترم شورا مطلب توسط شخص رئيس تئاتر شهر تلفني به بنده اطلاع داده مي‌شود. حتي سؤال مي‌شود شما و گروه آمادگي داريد براي فروردين نمايش را به صحنه ببريد؟ بنده اعلام آمادگي كرده و از محبت و لطف دوستان تشكر مي‌كنم. جناب موسوي درخواست مي‌كنند تا فردا ظهر خبر را اعلام نكنيد تا نظر حمايتي‌ي شوراي حمايت را نيز جلب كنم. بنده تا ظهر كه نه، بلكه تا ساعت پنج بعدازظهر صبر كرده سپس به جناب ايشان تلفن كردم كه جواب ندادند لاجرم به دليل حفظ انسجام گروه اجرايي كه به شدت نگران و پيگير سرنوشت كار هستند، و اين‌كه قول همكاري به پروژه‌اي ديگر ندهند، خبر را بي‌كم و كاست اعلام ‌كردم.
روال طبيعي بعد از آن اين است كه گروه با كمك واحد هماهنگي تئاتر شهر مجدداً تمرين را شروع كرده، مقدمات ساخت دكور آماده شود و در نهايت سر موقع، مثل تمامي كارهاي نمايشي قبل از اجراي عمومي از نمايندگان شوراي نظارت و ارزشيابي دعوت ‌شود نمايش را ببينند تا مجوز اجرا صادر كنند. شوراي حمايت نيز اعلام مي‌كند تا چه سقفي از اثر حمايت مي‌كند.
اضافه كنم در مذاكره تلفني همان شب از جناب موسوي رئيس تئاتر شهر كه خود عضو شوراي حمايت نيز هستند درخواست كردم به گونه‌اي در آن شورا عمل شود كه حمايتي حداكثري از كار بعمل آيد تا پاسخگوي چندين ماه كار و تلاش هنرمندان صاحب‌نام اين اثر باشد. حتي از ايشان و جناب دكتر رحمت اميني دبير جشنواره درخواست كردم به اطلاع سرپرست محترم مركز هنرهاي نمايشي برسانند هيچگونه نگراني از كار ما نداشته باشند. به همان ميزان كه در اجراي جشنواره همكاري و مساعدت كرديم در اجراي عمومي نيز چنين خواهيم كرد.
حالا براي بنده اين سؤال پيش مي‌آيد اين كه اين توضيح بسيار بديهيِ روابط عمومي تئاتر شهر چه ضرورتي داشت و چه ابهامي را روشن كرد؟
ضمناً اين توضيح كه طبعاً نظر رئيس مجموعه را منعكس كرده تا چه ميزان منطبق بر نظر شوراي انتخاب آثار تئاتر شهر است. آيا اين توضيح هيچ انطباقي با آنچه تلفني از داخل جلسه شورا در حضور جمع به بنده داده شد دارد؟
نكته‌ي ديگر اين كه استقلال مجموعه تئاتر شهر در تصميم‌گيري براي انتخاب آثار كجا تعريف مي‌شود؟
اگر اساساً چنين اختيار و استقلال تصميم گيري وجود ندارد كه ظاهراً با توضيح روابط عمومي تئاتر شهر مشخص ‌شد وجود ندارد، بكارگيري تعدادي از هنرمندان خوشنام به عنوان شوراي انتخاب آثار براي مجموعه چه تعريفي دارد؟