درباره حسين پاکدل  
 
 
 
 
 
یکشنبه 20 فروردین 1391
موضوع: روزنوشت
● چراغ گیشه روشن است!


مطلبی بخوانید اینجا در جام جم با عنوان چراغ گیشه تئاتر روشن می‌شود.

تئاتر اقتباسی

«عشق و عالیجناب» یكی از تئاترهای اقتباسی امسال است كه متن آن بر اساس داستان بلند «دكتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد» اثر شهرام رحیمیان نوشته شده است و حسین پاكدل بخوبی توانسته در متن، تعارض بین زندگی شخصی و فعالیت سیاسی و رنج حاصل از این تعارض را به تصویر بكشد.

این نمایش داستان فردی به نام محسن عالیجناب است، فردی از خانواده شازده‌های قاجاری و تحصیلكرده در فرنگ كه پس از بازگشت از فرنگ با دختر عموی خود، ملكتاج، ازدواج می‌كند. او عاشقانه زنش را دوست ‌دارد و عوامل كودتاي 28 مرداد با سوءاستفاده از عشق او به همسرش و تحت فشار قرار دادنش او را وادار می‌كند كه به مصدق خیانت كند و... .

كاراكتر محسن (با بازی خوب بابك حمیدیان) در طول اجرا غرق توهم و رویای گذشته خود است و در این رویارویی با گذشته دچار تزلزل و ندامت می‌شود.

او تا آنجا پیش می‌رود كه همه عكس‌ها و خاطرات گذشته را پاره می‌كند و می‌سوزاند. داستان نمایش به وسیله روایت خاطرات كاراكتر محسن جلو می‌رود.

حسین پاكدل با میزانسن‌های دقیق و خوب خود روایت را بخوبی هدایت می‌كند. به نحوی كه در صحنه‌هایی كه رویای گذشته و زمان حال محسن در هم می‌آمیزد كارگردان كنترل كاملی بر آنها دارد و بخوبی تاثیرگذاری حسی مورد نظر را انتقال می‌دهد. استفاده مناسب از موسیقی نیز در این امر به یاری كارگردان آمده است.

باتوجه به موضوع و پرسوناژهای وسیع این نمایش، فروش خوبی برای آن پیش‌بینی می‌شود. البته همه اين موارد به شرطي است كه نظر حسين پاكدل درباره اعمال مميزي‌هاي نمايش‌اش تغيير پيدا كند و اين اثر ارزشمند به اجراي عمومي دربيايد.

اين نمايش كه متن آن با نظر مثبت و متفق شوراي نظارت بر نمايش تصويب شده و مجوز كتبي نمايشش براي جشنواره تئاتر فجر توسط رئيس مركز هنرهاي نمايشي صادر شده بود، براي اجراي عمومي با موانعي روبه‌رو شده و در دست بررسي است.