درباره حسين پاکدل  
 
 
 
 
 
پنجشنبه 23 بهمن 1393
موضوع: روزنوشت
● يادداشت كيومرث مرادى

كيومرث مرادى عزيز اين هنرمند وارسته از راه دور با انتشار يادداشتى به مناسبت اجراى همزمان دو نمايش، بنده و نادر برهانى مرند عزيز را مورد لطف قرار داده است.
يادداشت اين كارگردان خلاق را در ادامه بخوانيد:


اجراى دو نمايش " پاييز" و "يك صبح ناگهان" از دو تن از سرمايه‌های تئاتر ايران آن‌هم در يك زمان و يك مجموعه نمايشی بهانه‌ای شد برای نوشتن. و چه‌قدر خوب كه اين بهانه، فرصتی شد برای من. حسين پاكدل برای من از آن دست هنرمندانی است كه من بی‌آن كه خود بدانم از او ذره ذره آموختم. از درايتش، مديريتش، دانش‌اش و از همه بيشتر احترام‌اش به هنر، دانش و هنرمند. حالا او سال‌هاست كه با همان ظرافت در رفتار و نگرش‌اش می‌نويسد و كارگردانی می‌كند. نگاه و آثار هنری او در اين روزگار فرصتی است برای كشف اين‌كه چه‌طور هنرمند می‌تواند انديشه و خرد را در اثر خود نمايان كند. او با ظرافت تاريخ را برای ما می‌خواند و آدم‌هايش از دل تاريخ قصه‌های خود را می‌گويند، قصه‌ها و آدم‌هايی كه گاه ما را چون آيينه‌ای نمايان می‌كند.

نادر از نسل من است نسلی كه هميشه با همه وجودش تلاش كرده‌است. من نادر را يكی از محجوب‌ترين كارگردانان ايران می‌نامم . از صبوری اوست كه قلب‌اش به صدا در می‌آيد و خوشحالم كه امروز هنوز قلب‌اش برای خانواده خودش و تئاتر می‌زند. نگاه نادر برهانی مرند به زندگی و انسان هميشه مرا به فكر برده‌است، او هميشه با ظرافت از آدم‌ها و قصه‌هایش می‌گوید. ظرافتی که از شخصیت خودش آغاز می‌شود و در آثارش نمایان می‌شود. جنس زبان و داستان‌هایش از بطن زندگی و آدم‌های امروز می‌آید.

چه خوب که با درایت مدیریت مجموعه ایرانشهر این دو عزیز با هم در یک مجموعه هم‌زمان اجرا می‌کنند. حسادت می‌کنم که نیستم تا حضور این همه بازیگر ارزشمند در هر دو نمایش را ببینم. سرمایه‌های بزرگ تئاتر ما که باید بیشتر و عمیق‌تر در باره‌شان نوشت. با احترام به هر دو نمایش و دوستان عزیزم.

کیومرث مرادی
زمستان ٩٣