فیلم‌نامه


آرشیو ماهانه
آرشیو موضوعی
جستجو
استفاده از مطالب و محتویات این سایت، بدون اجازه نویسنده، مجاز نیست.
طراحی توسط گردون
 
 
 
سه شنبه 9 تیر 1383
● سريال دكتر حسابی


انديشمندان، نخبگان، مخترعين و مكتشفين، در طول تاريخ، با عمل و رفتار و منش خود منشأ تحولات عظيمي در مسير زندگي بشر بوده اند، اين انسانهاي والا، از مدت كوتاه عمر خود، بيشترين بهره برداري را در جهت نيل به مقصود برده اند، اغلب زندگي متفاوتي نسبت به ديگران داشته و گاه بركتِ وجودي يكي از آنها، معادلِ اثرِ ميليون ها انسان بی تأثير است، به همين خاطر مرور و بررسي زندگي آن ها مي تواند باعث عبرت و الگوي ديگران شده و مسير و حركت انسان ها را روشن تر سازد .
از آنجا كه زندگي پر فراز و نشيبِ مرحوم پروفسور محمود حسابي، سرشار از حوادث گوناگون و تأثير گذاري است كه گاه بايد ده نفر، ده بار عمري كامل و پر بار را بگذرانند تا شاهد بخشي از اين وقايع باشند، آن هم در صورت داشتن روحيه اي كنجكاو، جستجو گر و با اراده، همچون پروفسور حسابي. بازگويي اين خاطرات به قدر كفايت جذاب، دلنشين و عبرت آموز است چه رسد به آنكه تبديل به فيلمنامه و سپس سريال تلويزيوني شود. يقيناً ترجمان بخشي از اين زندگي به يك اثر نمايشي، لحظات ناب و دقايق دلنشيني از درام خلق مي كند.
به همين خاطر يکی از چهره های ارجمندی که سالها آرزوی نوشتن زندگينامه اش را به صورت نمايشی داشتم- به جهت تنوع و فراز و فرود دراماتيکی که داشته - زنده ياد دکتر حسابی بود است. به بهانه اين سريال می توان اوضاع سياسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی چهار دوره تاريخی معاصر- اواخر قاجار، پهلوی اول، پهلوی دوم و جمهوری اسلامی ايران- را با چهار گويش متفاوت به نمايش گذاشت.
تحقيق و نگارش اين سريال هم مثل زندگی زنده ياد دکتر حسابی فراز و فرود بسيار داشت و دارد. ولی مهم حاصل کار است که اميدورام به مدد حق روزی به سرانجام رسد تا جوانان جويای علم اين سرزمين جديت و پشتکار را بيش از پيش بياموزند.
خدا کند از خواندن اين قسمت سريال لذت ببريد و با تخيل خود آن را جانبخشی کنيد. اهل حرفه نيک می دانند اين نوشته تا آن هنگام که به معجزت هنر هنرمندان اين ملک رنگ حيات بگيرد و زنده شود ممکن است دستخوش تغيراتی شود.
بخوانيد تا بهتر بفهميد اجداد و پداران ما در چگونه جامعه ای با چه رقم آدابی می زيسته اند. به قولی اگر ما نتوانيم گذشته را عوض کنيم ولی گذشته می تواند آينده ما را دگرگون کند.


قسمت اول این سریال تلوزیونی را دانلود کرده و بخوانید!
Download file